Нерідко головний біль може бути асоційованим із стоматологічною патологією, що часто недооцінюють неврологи ті інші лікарі суміжних спеціальностей.
Навіть у зрілому та похилому віці мають місце зародки постійних восьмих (як правило) зубів, які розташовані в кістковій тканині верхньої та нижньої щелеп. За наявності провокуючих факторів - переохолодження, травми, інфекційні зхворювання і навіть стрес, може виникаті запальний процес в області зуба.
В результаті виникає ірадіюючий біль в області скроні, ока, гайморової пазухи, вуха, скроневої області, за- і підщелепної області. При розвитку клінічної симптоматики болю тривалий чай, до піроку, цей біль може не локалізуватися безпосередньо в ротовій порожнині. Через велику кількість нервових зв'язків у волокнах трійничного нерву, яки інервує більшу частину голови, пацієнти суб'єктивно визначають цей біль як головний.
Лікування починається, найчастіше, з прийому анальгетиків, протизапальних препаратів. На початковому етапі самолікування протягом декількох тижнів пацієнти відчувають покращення. Хронізація болю змушує звертатися за медичною допомогоюдо невролога або терапевта.
Починається рутинне обстеження: доплерографія, огляд окуліста, МРТ головного мозку. Лікування:антиконсульсанти, антидепресанти, що приносять значне полегшення на декілька місяців. І лише коли біль проявляєтьсґ в ротовій області, тоді пацієнт звертається до стоматолога, і після проведення ортопантомаграми, КТ щелеп, вдається встановити правильний діаноз. Пацієнт направляється на хірургічне лікування в щелепно-лицеве відділення. Через декілька місяців після оперативного лікування біль проходить.
Друга група симптомів пов'язана із перевантаженням скронево-нижньошщелепного суглобу внаслідок патології прикусу. Біль посилюється після розмови, пережовування жорсткої їжі. При пальпації визначається різка болючість скронево-нижньощелепного суглобу внаслідок його запалення. Огляд стоматолога дозволяє визначити патологі. прикусу, яка являється причиною перевантаження жувального м'язу і суглобу. Лікування зводиться до виправлення патологіїї прикусу за допомогою носіння капи, брекет-систем тощо.


Івченко Юлія Анатоліївна
Невропатолог
Спеціалізація: болі у спині, мігрені.
"Пацієнтам з хворобою Паркінсона та хворобою Альцгеймера призначаю фармакотерапію згідно останніх міжнародних протоколів. Я прибічник використання мінімальної кількості препаратів, роблю акценти на індивідуальних програмах".