м. Київ, вул. Дж. Маккейна, 26,
ст.м. Звіринецька
(ст.м. Дружби народів)
Пн - Пт: 8:00 - 21:00
Сб: 9:00 - 14:00
0 800 339 729 (дзвінки безкоштовні)

Загальна інформація про головний біль, його види, причини виникнення та методики лікування

Головний біль знайомий кожній людині. Найчастіше він триває півгодини, проте дуже часто може продовжуватися кілька годин. Також він може відбуватися регулярно або епізодично. Говорити про статистику виникнення головного болю складно, адже багато людей страждають мовчки і не звертаються до лікаря, поки біль не стає зовсім нестерпним. У медичних класифікаціях зустрічається більше сотні різновидів головного болю. Ми розглянемо тільки найпоширеніші типи, дізнаємося причини виникнення больових відчуттів і поділимося способами того, як позбутися неприємних симптомів.

Головний біль напруги

Це найвідоміший тип головного болю. Він проявляється у вигляді здавлювання і неприємних відчуттів в області голови. Може посилюватися в залежності від факторів, починаючи від зовнішніх обставин і закінчуючи особливостями організму. Причини появи головного болю напруги:

  • Перевтома
  • Недосипання або надмірний сон
  • Голод або переїдання
  • Реакція на температуру і погодні умови
  • Стрес
  • Напруга м язів очей

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров я, в розвинених і країнах, що розвиваються, від головного болю страждає близько третини чоловіків і половина жінок. У той же час, регулярний головний біль напруги має кожна двадцята доросла людина.

Що робити, якщо болить голова?

Не варто одразу вдаватися до медикаментозного лікування. Можна спробувати відпочити в тихому та прохолодному приміщенні з не яскравим, тьмяним світлом. Релаксація приносить полегшення навіть у разі сильного болю; також рекомендовано масаж голови та шиї. Часто головний біль напруги трапляється у людей, які не мають постійного фізичного навантаження, тому фізичні вправи, прогулянки, гімнастика можуть відчутно полегшити стан здоров я. Оскільки доволі часто причиною виникнення головного болю напруги стає стрес, дуже важливо підтримувати емоційно стабільний стан. При сильних больових відчуттях можна вдатися до простих анальгетиків на кшталт аспірину, анальгіну, ібупрофену та інших подібних препаратів. Застосування медикаментозних засобів можливо тільки у випадку відсутності протипоказань. При болях, які носять епізодичний характер, йти до лікаря не обов язково. А ось при регулярних болях своєчасне звернення до фахівця допоможе уникнути серйозних проблем. Якщо головний біль носить постійний характер, обов язково ведіть щоденник стану, де потрібно фіксувати тривалість больового синдрому, супутні симптоми. Це допоможе фахівцям при постановці діагнозу.

Мігрень: причини

Організація The Migraine Trust опублікувала статистику, згідно якої приблизно 15% населення всієї планети страждають від Мігрень. Більш того, це третє місце серед найпоширеніших захворювань у світі. Згідно з Глобальним дослідженням тягаря хвороб (2013 рік), мігрень посіла шосте місце серед причин, пов язаних з роками, втрачених в результаті інвалідності. Головні болі, серед цих причин, посідають третє місце. Симптоми мігрені Мігрень має характерні відмінності від болю напруги. Серед симптомів відзначається пульсуючий біль (в одній з ділянок голови), який може посилюватися під час руху. У свою чергу, головний біль часто супроводжується нудотою, чутливістю до звуків і світла, а також іншими неприємними симптомами.

Як позбутися мігрені?

На жаль, універсальні ліки від мігрені ще не винайшли. Тим не менш, є ефективні способи ліквідації симптомів і профілактики цієї хвороби. При виникненні мігрені алгоритм дій схожий з болем напруги. Це відпочинок в тихій і темній кімнаті, легка дієта, в залежності від стану пацієнта - прийом медикаментів. При частій мігрені важливо звернути увагу на свій спосіб життя. Такий різновид головного болю виникає через високий рівень стресу, робочого навантаження, алкоголю і деяких продуктів харчування. Здорове харчування та повноцінний відпочинок допомагають знизити ризик виникнення мігрені.

Головний біль у потилиці

Постійний або періодичний біль в області шиї, потиличної та тім яної частинах голови часто є наслідком порушення правильної анатомічної структури шийного відділу. Серед причин появи такого болю відзначаються:

  • Сидячий спосіб життя
  • Неправильна постава
  • Особливості будови тіла
  • Наслідки травм
  • Некоректне та надмірне навантаження на хребет
  • Вроджені дефекти хребта

Неприємні відчуття можуть ставати сильнішими при тривалому сидінні, активних рухах і стресах. Серед супроводжуючих симптомів виділяється запаморочення, нудота, підвищений артеріальний тиск.

Як прибрати біль в шиї та потилиці?

На жаль, медикаменти найчастіше знімають лише симптоми. Для того, щоб прибрати причини болю в задній частині голови, може бути необхідна корекція постави. Позитивний ефект також дають спеціальні вправи та фізіотерапія. Найбільш адекватну модель лікування при подібних симптомах може скласти виключно фахівець-невролог після всебічного дослідження проблеми. Як правило, подібна проблема вимагає комплексного відновлювального лікування. Фахівці клініки Time+ можуть провести діагностику та запропонувати найоптимальніший спосіб лікування.

Кластерний головний біль

Цей різновид головного болю (відомий як мігрень Хортона) виникає нерегулярно і часом без видимих ​​на те причин. Біль, як правило, досить інтенсивний та носить періодичний (кластерний) характер.

Симптоматичні особливості кластерного головного болю

Найнеприємніша особливість даних больових синдромів - спонтанність і відсутність попереджувальних ознак. Причини виникнення мігрені Хортона досі досконально не вивчені. Подібні больові напади можуть виникати кілька разів на день і супроводжувати людину тривалий час (від тижня до місяця). Кластерний головний біль супроводжується такими побічними симптомами, як:

  • Занепокоєння
  • Почервоніння очей
  • Закладеність носа
  • Сльози
  • Опущення верхньої повіки

Що робити при кластерному головному болю?

Самостійно підібрати необхідні медикаменти та способи позбавлення від подібного больового синдрому практично неможливо. Повністю позбавитися від подібної проблеми допоможе коректна діагностика та індивідуальна програма лікування. Найбільш адекватним і безпечним рішенням буде звернення до лікаря. Фахівці клініки неврології та ортопедії «Тайм плюс» з 2001 року допомагають клієнтам в позбавленні від симптомів і причин більшості різновидів головного болю. Коректна діагностика, безпека, підбір оптимальних, з точки зору показань і фінансових можливостей клієнта, схем лікування.

Наші лікарі
likar
Пелепейченко
Олексій Юрійович
головний лікар клініки, невролог, вертебролог
  • Спеціальність: Невролог, Вертебролог
  • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
  • Стаж: 17 р.
likar
Устименко
Олена Вікторівна
невролог, вертебролог
  • Спеціальність: невролог, вертебролог
  • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
  • Стаж: 15 р.
likar
Ломадурова
Юлія Анатоліївна
невролог, вертебролог
  • Спеціальність: невролог, вертебролог
  • Направлення: Неврологія , Вертебрологія
  • Стаж: 5 р.
form
Записатися на прийом