Головний мозок дорослої людини складає 2% від маси тіла, при цьому споживає 20% кисню і глюкози. При зниженні транспорту кисню і глюкози кровоносними судинами мозок знаходиться в стані “голодування”. Тривала нестача поживних речовин призводить до непомітної на початкових етапах (декілька років) дисфункції головного мозку, а пізніше - до серйозних структурних змін: дисциркуляторна енцефалопатія, замісна гідроцефалія, що проявляється головним болем розпираючого, пекучого характеру, запамороченням, хиткістю, порушенням пам'яті та сну.
Основні причини хронічної недостатності мозкового кровообігу (енцефалопатії):
1.Серцева недостатність, порушення ритму серця, зниження серцевого викиду, тобто серце при скороченні викидає недостатній об'єм крові, який необхідний мозку.
2.Атеросклероз магістральних артерій голови та шиї (завжди пов'язаний з підвищенням рівня холестерину), внаслідок закупорки магістральних судин атеросклеротинними бляшками, кровотік значно уповільнюється на кінцевому відрізку судин.
3.Згущення крові (порушення реології) — кров занадто в'язка, через що уповільнюється кровотік в капілярах та судинах середнього калібру.
Основні шляхи профілактики недостатності мозкового кровообігу:
1.Контроль артеріального тиску, нормативні значення не більше 140/90 мм рт.ст. За відсутності гіпертонічної хвороби проводиться один раз на місяць, при гіпертонічній хворобі — щоденно.
2.Контроль рівня глюкози крові, нормативні значення не більше 6,4 ммоль/л. За відсутності цукрового діабету контроль проводиться один раз на рік, при цукровому діабеті — щоденно за допомогою глікометра.
3.Моніторинг рівня холестерину сироватки, не більше 5,2 ммоль/л, за відсутності скарг — один раз на рік. При підвищенному рівні режим контролю визначає лікар.