Лікування енцефалопатій

12 СІЧ 22
Лікування енцефалопатій

Лікування енцефалопатій

Що таке енцефалопатія

Простіше кажучи, енцефалотапія це патологія головного мозку (дослівно). У результаті, практично, будь-якого захворювання може розвинутись енцефалопатія. Наприклад, атеросклеротична, гіпертонічна, інфекційна та багато десятків інших енцефалопатій.

Головний мозок дорослої людини становить 2% відсотка від маси тіла, при цьому споживає 20% кисню та глюкози. При зниженні транспорту кисню та глюкози кровоносними судинами мозок перебуває у стані «голодання». Тривала нестача поживних речовин призводить до непомітної на початковому етапі (кілька років) дисфункції головного мозку, а пізніше до серйозних структурних змін: дисциркуляторна енцефалопатія, замісна гідроцефалія, що проявляється головним болем розпираючого, пекучого характеру, запамороченням, хиткістю, порушенням пам'яті та сну.

Енцефалопатія, структурно є атрофічні або дистрофічні зміни в головному мозку. У разі порушення мозкового кровообігу, кров погано надходячи до мозку викликає атрофію окремих його структур.

  Основні причини хронічної недостатності мозкового кровообігу (енцефалопатії):
 1. Серцева недостатність, порушення ритму серця, зниження серцевого викиду, тобто, серце при скороченні викидає недостатній об'єм крові, який необхідний головному мозку;
 2. Атеросклероз магістральних артерій голови та шиї (завжди пов'язаний із підвищенням рівня холестерину), внаслідок закупорки магістральних судин атеросклеротичними бляшками, кровотік значно сповільнюється на кінцевому відрізку судини;
 3. Згущення крові (порушення в'язкості) — кров занадто в'язка, через що уповільнюється кровообіг у капілярах та судинах середнього калібру.

Основні симптоми енцефалопатії головного мозку у дорослих можуть проявлятися вже на початкових стадіях, будучи приводом звернення до невролога. До таких симптомів відносяться: шум у вухах, хиткість, запаморочення, зниження уваги та концентрації. На пізніших етапах до енцефалопатичних розладів, приєднуються забудькуватість, виражена хиткість при ходьбі, падіння, зниження інтелекту, порушення ходи зі втратою функції самообслуговування. При появі перших симптомів енцефалопатії головного мозку та енцефалопатії у людей похилого віку необхідно звернутися за консультацією до невролога.

  Існує чотири ступені енцефалопатії головного мозку.
 • Нульова стадія свідчить про відсутність енцефалопатії.
 • Перша стадія, початкова, характеризується поодинокими атрофіями у білій речовині головного мозку. Є легкий дзвін у вухах, порушення сну, уваги.
 • Друга стадія, що вже має помітні прояви, характеризується наявністю зливної атрофії кількох ділянок білої речовини. Виявляється хиткістю при ході, забудькуватістю, тремором, головними болями.
 • Третя стадія, що характеризується вираженою атрофією сірого та білого речовини головного мозку. У цій стадії пацієнти часто падають, забувають вимикати газ та воду.

Основне завдання в лікуванні енцефалопатії не допустити переходу захворювання на більш високу стадію та покращити якість життя. В результаті лікування можна сповільнити і призупинити розвиток мозкової енцефалопатії. Цілком вилікувати не можна, т.к. якщо структурні зміни у мозку відбулися, відновити структуру пошкоджених клітин мозку не можна. При лікуванні енцефалопатії головне встановити її причину. Провідний лікар, який лікує енцефалопатію, – це невролог. При вторинній, наприклад, діабетичній енцефалопатії, обов'язковою є участь ендокринолога. Народних методів лікування енцефалопатичних розладів не існує, тому що дуже важливою є детальна діагностика, на основі якої реалізується лікувальна стратегія.

Профілактика енцефалопатій

  Основні шляхи профілактики недостатності мозкового кровообігу:
 1. Контроль АТ, нормативні значення трохи більше 140/90 мм.рт.ст. За відсутності гіпертонічної хвороби проводиться один раз на місяць, при гіпертонічній хворобі щодня.
 2. Контроль рівня глюкози крові, нормативні значення трохи більше 6.4 ммоль/л. За відсутності цукрового діабету контроль проводиться раз на рік, при цукровому діабеті — щодня з допомогою глікометра.
 3. Моніторинг рівня холестерину сироватки, трохи більше 5.2 ммоль/л, за відсутності скарг — раз на рік. При підвищеному рівні режим контролю визначає лікар.

Будь-яке захворювання неврологічного спектру може починатися як щось досить безневинне, але спричинити серйозне погіршення здоров'я та обмеження працездатності в майбутньому. Тому важливо вести здоровий спосіб життя, контролювати стан здоров'я та звертатися за допомогою спеціалістів. Діагностика та лікування енцефалопатії у Києві проводиться у клініці ортопедії та неврології Time+.

НевропатологУстименко Олена

Устименко Олена Вікторівна

Невропатолог

Стаж роботи за фахом 14 років, вища атестаційна категорія.

"Диференціальна діагностика і лікування головного болю, полінейропатій, хвороби Паркінсона, тривожних розладів і болів в спині, невралгій лицьового і трійчастого нерва".

НевропатологИвченко Юлия

Івченко Юлія Анатоліївна

Невропатолог

Спеціалізація: болі у спині, мігрені.

"Пацієнтам з хворобою Паркінсона та хворобою Альцгеймера призначаю фармакотерапію згідно останніх міжнародних протоколів. Я прибічник використання мінімальної кількості препаратів, роблю акценти на індивідуальних програмах".

Читайте також:

Консультація невролога

Лікування головного болю

Клінічна діяльність
Контакти