Комплексний підхід до лікування болів у шиї
Точна професійна діагностика та ефективна терапія
|
|
|
|
Больові відчуття в шиї є поширеним симптомом міського мешканця. Причому для його виникнення зовсім не обовязкова наявність аномалій в хребті, травм та інших очевидних причин. Для виникнення болю достатньо малорухливого способу життя, незручного робочого місця та неправильного фізичного навантаження. А таке захворювання як остеохондроз розвивається з віком і часто супроводжується ускладненнями. Найбільш раціональним способом уникнути проблем в майбутньому - подбати про здоровя своєї шиї вже зараз.
Шия є важливою структурною складовою людського організму, не зважаючи на її крихкість і вразливість. Власне лише шийний відділ містить 7 рухливих хребців. Тиск, що йде від голови, і підвищена рухливість хребців є основними причинами сильного болю в ділянці шиї та спини. Більш того, причиною розвитку больової симптоматики можуть стати деякі анатомічні структури та органи, такі як:
Хронічний та часний гострий біль стають частими причинами звернення за кваліфікованою допомогою. Для своєчасного розпізнавання подібної проблеми необхідна професійна комплексна діагностика. Після діагностики та знаходження причин больових відчуттів може виявитися, що лікувати доведеться взагалі не шию.
Може виникати через тривале перебування тіла в одному положенні (наприклад, при сидячій роботі), або через надмірне фізичне навантаження.
Фізичні ушкодження хребта і шиї можуть бути причиною появи гострого та хронічного болю. Сюди також варто віднести наслідки хірургічного втручання.
Тривале напруження мязів часто стає причиною розвитку міофасциального синдрому. Спазмовані зони поступово ущільнюються і трансформуються у «гулі», які також називаються тригерними точками. Хвороби можуть мати і хронічний характер. До таких належить фіброміалгія. Це захворювання супроводжується підвищеною чутливістю мязів (також сухожиль і суглобів) і хворобливими відчуттями.
Найчастіше зустрічаються такі захворювання хребта, як остеохондроз і остеоартроз. Інакше кажучи - знос суглобів і хрящів. Іншими причинами больових відчуттів в шиї можуть бути грижі міжхребцевих дисків, аномалії в структурі хребта і хронічні захворювання.
Наприклад, хвороба Бехтерєва, ревматоїдний та псоріатичний артрит, ревматична поліміалгія. Всі ці захворювання провокують негативні зміни в кістковій тканині та можуть стати причиною болів у шиї.
Біль у шиї може мати відзеркалюваний характер, тобто коли джерело неприємних відчуттів знаходиться в серці, стравоході, головному мозку, легенях і так далі.
При цій хворобі хрящі та кістки натискають на спинний мозок і корінці, чим провокують виникнення болю.
До них відносяться як доброякісні, так і злоякісні пухлини та метастази.
На остеохондроз шиї та хребта варто звернути особливу увагу. Національний центр статистики здоровя населення США відзначає, що хронічний біль (у тому числі з причини остеохондрозу) в спині поширений у 26-30% дорослого населення. Головною причиною появи остеохондрозу є тривале навантаження на хребет. Найчастіше це повязано з довгим перебуванням в неприродній для хребта, в тому числі і для шийного відділу, позі (наприклад, при неправильному сидінні або лежанні). На появу остеохондрозу можуть вплинути й інші фактори.
Отже, патологічні процеси поступово приводять до порушень кровообігу та харчування міжхребцевих дисків. Це, в свою чергу, призводить до мікротріщин у дисках. При розвитку дистрофічних процесів зчленування між хребцями руйнуються, що призводить до порушення структури і, в деяких випадках, навіть до розриву міжхребцевих дисків. Це стає причиною пошкодження нервів в цій області хребта.
Що стосується шийного остеохондрозу, то больові відчуття можуть поширюватися не тільки на область шиї, а й на плечі, області голови. Це призводить до сильного дискомфорту та скутості в рухах. Подібне захворювання необхідно коректно діагностувати та скласти коректну індивідуальну програму лікування.
Також при поворотах голови може виникати неприємний хрускіт в шиї з больовими відчуттями. Часто виявляються такі симптоми, як шум у вухах, погіршення слуху, зниження гостроти зору.
При виникненні больових відчуттів в області шиї необхідно звернутися до фахівця - ортопеда або невропатолога. Вірно поставлений діагноз, виконання профілактичних і лікувальних рекомендацій допоможуть позбутися неприємних симптомів та їх причин.
Лише після коректної постановки діагнозу можлива подальша розробка програми лікування. Загальноприйняті в медичній практиці методи терапії:
Полягає в прийомі медикаментозних препаратів. До них відносяться анальгетики, анестетики, гоміорелаксанти, гормональні препарати, також можливий прийом протисудомних препаратів, антиоксидантів і навіть антидепресантів. Результатом такої терапії стають знеболювання проблемних зон, зняття набряклості та запалення, а також ліквідація супутніх симптомів;
Полягає в розробці спеціальної програми фізичної вправ, спрямованих на зміцнення мязів і розвиток рухливості в грудному та плечовому відділах.
Мануальна терапія спрямована на зняття напруги в області шиї. Спеціаліст-остеопат впливає на біологічно активні зони. А ефективність лікувального масажу полягає в розслабленні шийних мязів і коректному розтягуванні хребта.
Особливо варто виділити комір Шансу. Його носять після травм шиї або операцій. Він являє собою засіб фіксації та, в деяких випадках, знерухомлення шийного відділу. Це допомагає створити правильну поставу і сформувати коректне положення шиї.
У медичній практиці також можуть застосовуватися такі специфічні методи, як ультразвукова терапія, LLL-терапія. Що стосується операційного втручання, то воно необхідне в особливо складних випадках, коли інші методи лікування не надають ефективного впливу.
Самолікування болів у шиї в кінцевому підсумку може призвести до погіршення ситуації та спровокувати розвиток серйозних патологій шийного відділу. Лише професійна діагностика може врахувати всі фізіологічні та анатомічні фактори, що супроводжують захворювання.