м. Київ, вул. Дж. Маккейна, 26,
ст.м. Звіринецька
(ст.м. Дружби народів)
Пн - Пт: 8:00 - 21:00
Сб: 9:00 - 14:00
0 800 339 729 (дзвінки безкоштовні)

Мануальна терапія

Мануальна терапія – напрямок мануальної медицини, різновид немедикаментозної терапії, буквально – «лікування руками». Терапевтичний або профілактичний ефект досягається за рахунок впливу рук лікаря (мануального терапевта, мануальника) на хребетно-рухові сегменти, суглоби, зв'язки, м'язи. Мануальний терапевт – лікар, який протягом декількох років спеціалізувався на вивченні теоретичних і практичних аспектів мануальної терапії, а також здобув вищу медичну освіту за однією з суміжних спеціальностей (ортопед, травматолог, спортивний лікар тощо), володіє глибокими знаннями в області ортопедії, неврології. Іноді мануального терапевта називають костоправом, це не зовсім коректно. За старих часів костоправами звали хірургів-травматологів, які займалися вправленням вивихів, репозицією уламків кістки при переломах зі зміщенням. У наші дні слово «костоправ» частіше асоціюється з остеопатією, напрямком нетрадиційної медицини. До 70-х років минулого століття мануальна терапія теж відносилась до методів альтернативної медицини, а в наш час вона офіційно визнана ВООЗ. Але недовіра до мануальників у Києві, Україні та в багатьох інших країнах збереглась, оскільки раніше такі послуги надавали «фахівці» без профільної освіти та належної кваліфікації. Грамотний, кваліфікований мануальний терапевт, який веде прийом у профільній клініці, може надати реальну допомогу пацієнтам з болями в спині, захворюваннями опорно-рухового апарату. Саме такі лікарі працюють у Time+, клініці неврології та ортопедії в Києві.

Показання для лікування мануальною терапією

Найчастіше на прийом, консультацію до мануального терапевта записуються пацієнти зі скаргами на гострі та хронічні болі в спині, шиї та супутньою симптоматикою:

  • біль в області шиї в поєднанні з болями в потиличній, тім'яній і скроневій області або в плечовому поясі;
  • болі в середній і верхній частині спини, постійні або нападоподібні, обмеження рухливості хребта, постійна напруженість м'язів спини;
  • болі в області попереку, часто гострі, різкі (простріли). Через напад болю людина може завмирати у вимушеній позі;
  • ниючі або гострі болі в області крижів, які поширюються на сідничні м'язи;
  • біль в області куприка та заднього проходу, яка посилюється в положенні сидячи, при дефекації. Зазвичай поєднується з закрепами, порушеннями сечовипускання, статевої функції.

Також показаннями до застосування мануальної терапії є:

  • головні болі та запаморочення, пов'язані з патологічними процесами в шийному відділі хребта;
  • м'язово-тонічний синдром різної локалізації (тривалий спазм м'язів, хворобливе напруження, ущільнення, вкорочення, скорочення обсягу рухів);
  • болі різної локалізації, оніміння, порушення чутливості кінцівок, порушення дихання, функціональні розлади різних внутрішніх органів внаслідок здавлювання нервових корінців;
  • болі в суглобах, обмеження їх рухливості.

Які захворювання лікує мануальний терапевт?

Мануальний терапевт здійснює корекцію рухових функцій суглобів і хребта, полегшує, усуває больовий синдром при таких захворюваннях:

Відмінності мануальної терапії від масажу

І масажист, і мануальний терапевт впливають на тіло пацієнта руками (існують також різні види апаратного масажу). Але при масажі вплив спрямований на м'які тканини, шкіру, м'язи, жировий прошарок, допомагає активізувати кровообіг і лімфоток, нормалізувати тонус м'язів. Мануальний терапевт працює як з м'якими тканинами, так і з кістковими структурами, суглобами, хребцями. Він:

  • вправляє, повертає на місце зміщені хребці, стабілізує сегменти хребта;
  • відновлює нормальну рухливість суглобових зчленувань і хребетно-рухових сегментів;
  • усуває спазм, гіпертонус м'язів і здавлювання нервових сплетінь (основні причини больового синдрому).

Методики мануальної терапії

У мануальній терапії застосовуються 3 техніки:

  • мобілізація – плавні, ритмічні, повторювані рухи, в результаті яких проблемний сегмент наче розхитується, вивільняється з блоку та займає правильне місце. Різні прийоми мобілізації (згинання-розгинання, витягування, розтягнення, скручування, обертання, тиск і інші) застосовуються як щодо кісток, суглобів, так і щодо м'язів, зв'язок;
  • маніпуляція – різкі, швидкі разові впливи (поштовх, удар) з малою силою й амплітудою, які дозволяють вправити зміщений елемент. Прийоми маніпуляції застосовуються тільки після розслаблення. Маніпуляція є більш «жорсткою» технікою в порівнянні з мобілізацією та більш «м'якою» в порівнянні з вправленням вивихів у травматології;
  • релаксація – вплив на м'язи, спрямований на їх розслаблення. Розслаблення може слідувати за ізометричним напруженням (м'яз залишається нерухомим, не скорочується) або за активними рухами з розтягуванням проблемного м'язу.

Основні техніки можуть доповнюватися пресурою, яка ближче до прийомів масажу та полягає в здійсненні тиску на тригерні точки.

Як проходить сеанс мануальної терапії в клініці Time+ у Києві

У клініці Києва Тайм+ мануальна терапія застосовується тільки після комплексного обстеження пацієнта, якщо є показання до лікування цим методом, а протипоказань не виявлено. Сеанс мануальної терапії – не тільки лікувальна процедура, консультація мануального терапевта є складовою діагностики:

  • прийом починається з вивчення медичної документації та детального опитування, уточнення скарг (характер, локалізація, обставини виникнення болю);
  • проводиться загальний огляд з вимірюванням зросту, ваги, виконанням рухових проб;
  • потім пацієнт роздягається до білизни, лягає на кушетку, лікар за допомогою пальпації, розтягування м'язів, мануального дослідження сегментів хребта, суглобів виявляє блоки (обмеження рухливості), спазми та інші патологічні явища;
  • за підсумками обстеження мануальний терапевт визначає зони впливу, вибирає техніки, прийоми, оптимальну послідовність їх застосування, проводить сеанс терапії (корекції).

Наступні прийоми проходять вже без розгорнутого опитування та загального огляду, здійснюється тільки обстеження із застосуванням специфічних прийомів мануальної діагностики та лікувальна процедура. У деяких випадках мануальна терапія є основним методом лікування больових синдромів, обмежень рухливості, в інших – допоміжним, застосовується в комплексі з іншими послугами, які надає клініка Тайм+ у Києві.

Коли настає ефект від мануальної терапії

У більшості випадків полегшення настає вже після першого сеансу мануальної терапії в клініці Тайм+ у Києві, але для досягнення стійкого ефекту, профілактики рецидивів після корекції необхідні повторні сеанси.

Протипоказання до лікування мануальною терапією

Мануальна терапія протипоказана при:

  • онкологічних захворюваннях;
  • хворобах внутрішніх органів у стадії декомпенсації;
  • гострих інфекційних захворюваннях, гарячкових станах;
  • захворюваннях кісток, патологічних процесах у кістковій тканині (остеопороз, остеомієліт, туберкульоз кісток, недосконалий остеогенез);
  • аномаліях будови хребців;
  • хворобі Бєхтєрєва, нестабільності хребців 3-4 ступеня, остеохондрозі вище 3 ступеня, сколіозі вище 2 ступеня;
  • тромбозі хребетних артерій.

Також не можна проводити лікування незабаром після травм, операцій на хребті.

Поширені питання
Навіщо потрібна мануальна терапія?

У деяких випадках мануальна терапія дозволяє усунути причину больових синдромів при захворюваннях хребта, виявити та прибрати блоки (обмеження рухливості) без оперативного втручання та медикаментозного лікування (або зменшити дозу медикаментів).

Як працює мануальна терапія?

Мануальна терапія полягає в цілеспрямованому впливі рук лікаря на суглоби, сегменти хребта, м'язи та зв'язки. В результаті відбувається розслаблення м'язів, усувається здавлювання нервових корінців, хребці та диски займають правильну позицію, відновлюється обсяг рухів у хребті.

Що входить у мануальну терапію?

Мануальна терапія включає в себе діагностичні, терапевтичні та профілактичні заходи. Діагностика спрямована на уточнення показань і розробку плану лікування, терапія – на корекцію порушень, а профілактика – на попередження ускладнень, повторних порушень після корекції.

Мануальна терапія – скільки сеансів потрібно?

Залежно від показань курс може складатися з 3-15 сеансів.

Чи можна робити мануальну терапію при остеохондрозі?

Можна при 1-3 стадії, остеохондроз 4 стадії відноситься до протипоказань.

Чи можна застосовувати мануальну терапію при грижі хребта?

Можна при відсутності ускладнень (розривів).

Чи можна робити мануальну терапію при протрузії?

Можна, якщо відсутні інші протипоказання.

Чи можна виправити сколіоз мануальною терапією?

Мануальний терапевт не випрямляє сам хребет, а усуває патологічний м'язовий стереотип, який привів до викривлення. При сколіозі 1-2 ступеня мануальна терапія в поєднанні з іншими методами лікування дозволяє зупинити прогресування захворювання, попередити ускладнення, в деяких випадках – навіть скорегувати викривлення.

Чому хрустять кістки при мануальній терапії?

Хрустять не кістки, а суглоби, хрускіт при впливі на них пов'язаний з переміщенням синовіальної рідини та бульбашок повітря в суглобовій капсулі.

Як підготуватися до мануальної терапії?

Перед записом на перший прийом обов'язково потрібно пройти комплексне обстеження та захопити з собою результати. Перед сеансом мануальної терапії неможна їсти протягом 1-2 годин, рекомендується відвідати туалет, прийняти душ.

Що одягнути на мануальну терапію?

Під час сеансу необхідно роздягнутися до спідньої білизни, оптимальний варіант – білизна спортивного типу (роздільний купальник) і одяг, який швидко, легко знімається-надівається. Від прикрас, аксесуарів краще відмовитися.

Яка різниця між лікувальним масажем та мануальною терапією?

При масажі опрацьовуються виключно м'які тканини, переважно м'язи, при мануальній терапії – скелетно-м'язова система в цілому, в тому числі зчленування кісток, сегменти хребта. Мануальний терапевт і масажист застосовують різні прийоми.

Що не можна робити після мануальної терапії?

Безпосередньо після сеансу рекомендується 15 хвилин посидіти в приміщенні клініки. Протипоказані переохолодження, протяги, різкі рухи, інтенсивні навантаження. Рекомендується до завершення курсу утриматися від відвідування лазні, сауни.

Як часто можна робити сеанси мануальної терапії?

Оптимальну частоту сеансів визначає лікар, зазвичай вони проводяться 2 рази на тиждень, іноді – через день. Повторити курс можна через рік.

Наші лікарі
likar
Калюжний
Геннадій Вікторович
ортопед-травматолог
  • Спеціальність: ортопед-травматолог
  • Направлення: Ортопедія-травмотологія
  • Стаж: 29 р.
form
Записатися на прийом